Vid sidan av klassiker som Audi RS 7 Sportback valde teamet bakom The Gray Man att använda Audi RS e-tron GT och Audi Q4 e-tron Sportback.
"Bröderna Russo hade en tydlig vision om hur karaktärerna skulle agera och, självklart, vilka bilar de behövde för sina uppdrag", minns Steve Taylor. Med den vetskapen diskuterade han med scenograferna och producenterna för att se vad de kunde uppnå med fordonen, särskilt de elektriska modellerna.
"Det är många människor inblandade när man filmar bilar till en actionfilm. Stuntkoordinatorn och regissören tar fram en första plan för hur fordonet ska röra sig. Och där kommer jag in i bilden", säger Taylor, och menar stunden då han och hans team börjar förbereda fordonen för att leverera den önskade prestandan.
Produktionsmodeller som används i filmscener anpassas i förväg för att fungera och prestera i linje med filmens krav. "Man måste förstå att det inte finns något enkelt sätt att göra en film", säger Taylor om arbetet på inspelningsplatsen. Istället krävs flexibilitet, improvisationsförmåga och, naturligtvis, kreativitet för att nå resultat. Det var verkligen fallet med den specialtillverkade "pod car"-riggen, som monterades ovanpå Audi Q4 e-tron Sportback och spelade en nyckelroll i inspelningen av The Gray Man. Riggen påminner om ett racingsäte och är en slags bur monterad på bilens tak som gör att en stuntförare kan sitta ovanpå bilen och ta över kontrollen. "En sådan lösning öppnar upp en helt ny värld av potentiella interiörbilder", säger Taylor.
Det fanns inget behov av att bygga om interiören i Audi Q4 e-tron Sportback. Allt som krävdes var att ett specialteam, i nära samråd med Audi, inaktiverade originalratten och pedalerna. Det innebar att alla bakom och framför kameran kunde fokusera på att bara filma scenen. "Som en extra bonus", tillägger Taylor, "kan kameran få en 360-gradersvy inuti bilen, vilket öppnar upp för nya perspektiv."